دسته بندی:مطالعه موردی

کاربردهای تحلیل عظیم‌داده در صنعت تلکام

یکی از صنایع مهمی که همیشه با حجم عظیمی از داده‌ها و تحلیل آنها سروکار دارد مخابرات و بخصوص اپراتورهای موبایل می‌باشند. این بخش قصد داریم به معرفی دو مورد از کاربردهای عظیم‌داده در اپراتورهای موبایل بپردازیم.

کاربرد عظیم‌داده در صنعت سلامت

عظیم‌داده باعث ایجاد هیجان زیادی در صنایع مختلف، از جمله مراقبت‌های بهداشتی شده است. در دهه‌های گذشته فناوری‌های بسیاری به کمک پزشکان آمده و با هدف ترکیب و تقاطع اطلاعات و استنتاج در بازه اطلاعاتی وسیع‌تر سعی دارد تشخیص و درمان را هرچه دقیق‌تر و سریع‌تر نماید. علاوه بر این، با استفاده گسترده از رسانه‌های اجتماعی و اینترنت اشیا، تجزیه و تحلیل عظیم‌داده توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است.

نقش عظیم داده در باغ وحش و حفاظت از حیوانات

به طور سنتی، اکثر کارهای حفاظت شده، انجام کارهای میدانی توسط متخصصان زیست شناسی و سایر دانشمندان با ردیابی دستی حرکت جمعیت حیوانات و یا گسترش پوشش گیاهی با استفاده از دستگاه های ردیابی یا چشمانشان می باشد. اما، با افزایش پیچیدگی تکنولوژی جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل، همراه با ضرورت فزاینده فوری برای نجات تعداد زیادی از گونه های در حال انقراض، روش های جدید برای کمک به نظارت و ردیابی حیات وحش به طور مداوم در حال توسعه هستند.

کاربرد عظیم داده‌ها در موسیقی: Next Big Sound

در سال  2009 جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه Northwestern آمریکا به هدایت Alex White با جمع آوری داده‌های همه هنرمندان موسیقی در دنیا شروع کردند. آنها از طریق مصورسازی، داده های متنی و ارسال ایمیل‌های دوستانه میخواهند سواد داده‌ای را افزایش داده و اهمیت آن را به هنرمندان نشان دهند.

مطالعه کاربردهای تحلیل عظیم داده در بانک ING

گروه ING (International Netherlands Group) یک شرکت چندملیتی در عرصه بانکداری و خدمات مالی است که با حدود 50هزار کارمند در بیش از 40 کشور جهان فعالیت می‌کند و در رتبه‌بندی معتبر DJSI جزو رهبران و پیشتازان این صنعت به حساب می‌آید

‍ مطالعه موردی کاربرد عظیم‌داده(Big Data) در صنعت مخابرات: شرکت هوآوی

هوآوی شرکتی چندملیتی با بیش از 30 سال تجربه در زمینه شبکه های کامپیوتری و ارتباطات و یکی از بزرگترین ارائه دهندگان سرویس های ارتباطی در جهان است. در این مورد به مطالعه استفاده هوآوی از تحلیل عظیم‌داده(Big Data Analytics) و روش های پیاده سازی آن می پردازیم.

تحلیل عظیم‌داده(Big Data Analytics) در صنعت سلامت و پزشکی (نمونه موردی مرکز تحلیل داده دانشگاه پنسیلوانیا)

پزشکی و سلامت دیرتر از ساير صنايع پذیرای عظیم‌داده(Big Data) بوده است.  بخشی از این مسئله به دلیل نگرانی در مورد محرمانه بودن داده‌های بیماران و ترس از نقض‌های امنیتی در سیستم‌های مبتنی بر منبع باز مانند هدوپ می‌باشد. نشان دادن میزان بازده سرمایه‌گذاری عظیم‌داده برای بیمارستان‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی نیز می‌تواند یک چالش جدی باشد تا آنها را متقاعد به استفاده از ظرفیت‌های تحلیل عظیم‌داده نمود.

کاربرد عظیم داده ها در بازاریابی: مطالعه شرکت Acxiom

شرکت Acxiom گاهی به عنوان "بزرگترین شرکتی که هیچوقت اسمش را نشنیده‌اید" شناخته می‌شود. این شرکت در دهه 1980 پیش از آنکه واژه عظیم داده (Big Data) مطرح شود، داده های بسیار بزرگی را مدیریت کرده و تحلیلهای پیشرفته ارائه می‌دادند.

سایت Kaggle، جمع‌سپاری برای دانشمندان علم داده

سایت Kaggle یک پلتفرم جمع‌سپاری برای رقابت تحلیلگران داده است. کسب‌وکارها مشکلات داده‌ای خود را می‌آورند و تحلیلگران داده برای ارائه بهترین راه‌حل با یکدیگر رقابت می‌کنند. هر فردی می‌تواند در Kaggle ثبت‌نام کند و در رقابت‌ها شرکت کند و برنده جوایز شود.

طراحی توسط ب.علی‌میرزایی