کتاب "عظیم داده: انقلابی که موجب تحول در نحوه‌ی زندگی، کار و تفکر ما خواهد شد!"

Big Data: A Revolution That Will Transform How We Live, Work and Think"

نویسندگان: Viktor Mayer - Kenneth Cukier

سال انتشار: 2013

انتشارات: Houghton Mifflin Harcourt

عظیم‌داده چگونه می‌تواند بر همه ابعاد زندگی تاثیر بگذارد؟ استفاده از آن‌ چگونه می‌تواند زندگی ما را بهتر کند؟ کتاب "عظیم داده: انقلابی که موجب تحول در نحوه‌ی زندگی، کار و تفکر ما خواهد شد" به دنبال پاسخ به این سوال‌هاست. این کتاب توسط نشریه Financial Times، جزء کتاب‌های منتخب سال انتخاب شده است.

کتاب با عنوان کردن موارد مطالعاتی در حوزه‌هایی نظیر حمل و نقل، سرگرمی، تولید و ...، ابعاد متفاوتی از کاربردهای عظیم‌داده را مورد بررسی قرار می‌دهد. سه فصل ابتدایی کتاب به توضیح تغییرات اساسی که عظیم‌داده در تحلیل‌های آماری ایجاد می‌کند می‌پردازد. این تغییرات در قالب سه روند افزایش حجم و تنوع داده‌های در دسترس، نزدیک شدن به مدل‌های واقعی‌تر و با سوگیری کمتر و توانایی استخراج عوامل مرتبط تشریح شده‌اند. در ادامه، کتاب با اشاره به مفهوم datafication، نحوه تبدیل بسیاری از رویدادها و تعاملات به داده و زنجیره ارزش ناشی شده از آن را توضیح داده و در فصل‌های پایانی به چالش‌های پیش روی استفاده از عظیم‌داده و مباحث حریم شخصی، مدیریت و حاکمیت عظیم‌داده پرداخته است. در انتها روندهایی را که عظیم‌داده در آینده ایجاد می‎کند مورد بررسی قرار گرفته است.

این کتاب برای کسانی که می‌خواهند در مورد مفهوم عظیم‌داده، ابزارها و مزایای آن در جامعه اطلاعات کسب کنند، مدیران بخش‌های مختلف سازمان‌ها و تمام افرادی که مایل هستند از ظرفیت‌های بالقوه عظیم‌داده به نفع خود یا تیم خود بهره ببرند مناسب است.

دریافت فایل