پیش زمینه: 

اداره کردن قدرت اقتصادی برتر دنیا و جمعیت 300 میلیونی امریکا، تلاش و منابع فراوانی لازم دارد و حکومت فدرال آمریکا در خصوص یکایک جنبه‌های زندگی شهروندان مسئولیت دارد؛ مسئولیتی که بین بازوهای مختلف دولت که هر کدام داده‌های سنتی خود را دارند، تقسیم شده و اهمیت و الزام اشتراک‌گذاری داده‌ها بین بخش‌های مختلف را برای انجام عملیات تحلیل داده فوق سریع و تکنیک‌های دقیق مانیتورینگ داده‌ها نشان می‌دهد. به همین دلیل، دولت آمریکا راهبردهای داده‌ محور مختلفی را برای تعداد زیادی از وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های خود به کار گرفته است.

کاربرد تحلیل عظیم‌داده (big data):

در حوزه آموزش از آنجایی‌که روز به روز به تعداد آموزش‌ها و مدارس مجازی افزوده می‌شود، بنابراین ارزیابی سطح آموزش و مهارت‌های دانش آموزان منجر به برنامه‌ریزی و تخصیص‌دهی کارآمد منابع می‌شود. 

در حوزه سلامت با تحلیل رسانه‌های مجازی، روند پخش اپدیمی‌ها و بقیه تهدیدهای سلامت پیگیری می‌شود. همچنین موسسه ملی سلامت نیز پروژه "از عظیم داده تا دانش" را در سال 2012 آغاز کرده تا نوآوری بخش سلامت را در مورد عظیم داده به کار ببندد. 

وزارت کشاورزی نیز تحقیقات و پروژه‌های مشابهی را برای تحلیل در خصوص مزرعه‌داری و محصولات غذایی بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده از مزرعه‌ها، تولید روزانه شیر و سایر محصولات زراعی انجام می‌دهد.

همچنین CIA که مسئولیت امنیت را بر عهده دارد، از تحلیل عظیم داده برای پیش‌بینی تهدیدها، تروریسم و ... استفاده می‌کند.

مشخصات فنی:

پورتال data.gov جایی است که کلیه آژانس‌ها میبایست داده‌های خود را در آن قرار دهند. امروز تعداد مجموعه داده‌ها از 49 به 190000 افزایش پیدا کرده است. بزرگترین موسسه شرکت‌کننده ناسا با 31000 مجموعه داده و وزارت امور داخلی با 31000 و وزارت تجارت با 63000 مجموعه داده می‌باشد.

نتایج پیاده‌سازی عظیم‌داده:

- ابزارهای عظیم‌داده، فرصت‌های تکان‌دهنده و قدرتمندی برای ایجاد پنجره‌های جدید از مجموعه داده‌های قدیمی و جدید که سابقا غیرقابل دسترسی بودند فراهم می‌سازند.

- عظیم‌داده، پیشرفت‌ها و اکتشافاتی را در حوزه سلامت، آموزش، کشاورزی، انرژی و چگونگی زنجیره ارزش کسب‌وکارها و نظارت بر تجهیزاتشان میسر می‌سازد. 

- همچنین جلوگیری از کلاهبرداری و تخلفات مالی از تخلفات مالی نزدیک به مبلغ 820 میلیون دلار جلوگیری به عمل آورده است.