عنوان سازمان و صنعت:
نتفلیکس(Netflix) یک شرکت سرگرمی-رسانه‌ای آمریکایی و دهمین شرکت اینترنتی پردرآمد دنیا پس از آمازون، فیسبوک، علی‌بابا و ... است که حدود 20 سال در حوزه ارائه محصولات تصویری درخواستی به صورت DVD (با پست) و برخط(آنلاین) و همچنین تولید مجموعه‌های تلویزیونی فعالیت می‌کند.

عنوان مطالعه / تجربه:
اینجانب(نویسنده) از ارتباطی که با آقای مونال داکسینی(Monal Daxini) مدیر بخش نرم‌افزاری شرکت نتفلیکس گرفتم و با محوریت "کتاب عظیم‌داده در عمل/ Big Data in Practice منتشره سال 2016 انتشارات وایلی" که در آن به بررسی راهبرد نتفلیکس در حوزه عظیم‌داده پرداخته است،به عملکرد این شرکت به طور خلاصه اشاره می‌کنم . برای علاقه‌مندان در انتهای این پست، فایل ارائه بسیار جالب ایشان با عنوان The Netflix Way to deal with Big Data پیوست گردیده است.

 روش‌ها:
نتفلیکس از سال 2006 کار بر روی داده‌ها را دنبال کرده و پلتفرم داده‌ای خود را بهبود می‌بخشد. آن‌ها خطوط انتقال داده‌ای Keystone Data Pipeline را به اجرا در آوردند. وظیفه این خطوط انتقال، جمع‌آوری، انباشته‌سازی، پردازش و انتقال داده به فضای ابری می‌باشد. تقریبا همه اپلیکیشن‌ها و ابزارهای نتفلکیس از این خطوط انتقال داده‌ای استفاده می‌کنند. صدها جریان داده‌ای در این خطوط انتقال در رفت‌وآمد هستند؛ مانند فعالیت‌های مربوط به تماشای ویدئوها، فعالیت‌های رابط کاربری، لاگ‌های خطا، ایونت‌های عملکردی و ایونت‌های عیب‌زدایی و تشخیصی. طی سال های اخیر نتفلیکس این خطوط انتقال را با توجه به نیازمندی‌های جدید و توسعه‌های تکنیکی تغییرات اساسی داده است.

فناوری‌ها:
پیش از این ، سیستم‌های نتفلیکس از پایگاه‌داده‌های اوراکل استفاده می‌کردند اما آن‌ها برای تحلیل‌های پیچیده‌تر داده‌های بدون ساختار و حرکت به سمت تحلیل عظیم‌داده به پایگاه‌های داده‌ای NoSQL و Cassandra مهاجرت کردند.
با توجه به سخنان مدیر تیم داده نتفلکیس در کنفرانس جهانی استراتا+هدوپ چنین برمیاید که بستر و پلتفرم داده‌ای این شرکت به طور پیوسته در حال تکامل است و زیرساخت داده‌ای نتفلیکس شامل فناوری های عظیم‌داده مانند Hadoop ، Hive و Pig و دیگر ابزار سنتی هوش کسب‌وکار مانند Teradate و MicroStrategy می‌باشد. در کنار این‌ها ، اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های متن‌بازی مانند Lipstick و Genie وجود دارد که نتفلیکس مالک آن‌هاست و مانند دیگر زیرساخت اصلی نتفلیکس همگی بر روی AWS Cloud اجرا می‌شوند. در آینده نتفلیکس به دنبال اسپارک برای موارد استریم و یادگیری ماشینی و تحلیل خواهد بود و توسعه قابلیت‌های جدیدی را روی بسته متن‌باز خود ادامه خواهد داد.
 نتایج:
سریال "نارنجی مد جدید است" یکی از نتایج کاربرد عظیم‌داده برای نتفلیکس است! این شرکت با تحلیل عظیم‌داده دریافت که کاربرانش عاشق کمدی‌های سیاهی هستند که زنان نقش‌های اصلی آن را ایفا می‌کنند. در واقع نتفلیکس با تحلیل داده‌های کاربران و ویدئوها توانسته فیلم‌ها را در بیش از 80هزار زیر-ژانر طبقه‌بندی کرده و پیشنهادهای بسیار شخصی‌سازی شده و قابل اعتماد به کاربرانش ارائه دهد و همین امر دلیل جذب و وفاداری حداکثری کاربران و درآمد و رشد بسیار خوب نتفلیکس در این سال‌ها می‌باشد.

دریافت فایل