سرویس Xignite از سال 2006 به عنوان اولین راهکار DaaS (داده به عنوان سرویس) در صنعت مالی، مبتنی بر وب‌سرویس آمازون (AWS) به فین‌تک‌ها و مؤسسات مالی برای مدیریت داده و توزیع داده‌های بازار کمک می‌نماید. در واقع سرویس ارائه شده توسط این شرکت به صورت یک پلتفرم است که مصرف داده‌های مالی و مدیریت داده‌های بازار را یکی کرده و به عنوان یک سرویس بر روی ابر ارائه می‌دهد.

تاریخچه:

این شرکت در ابتدا به عنوان یک شرکت ارائه‌دهنده سرویس دیتا شروع به کار نکرد. در واقع در سال 2000 هنگامی که CEO این شرکت Stephane Dubois با رها کردن شرکت فناوری مالی خود به دنبال توسعه یک پلتفرم مدیریت ثروت بود، این هدف وی توسط فروشندگان بزرگ داده‌ای و با محدود شدن دسترسی به داده‌های بازار جهت توانمند شدن پلتفرمش متوقف شد. پس از آن وی تصمیم گرفت APIهای داده‌های بازار را ایجاد نماید و بلافاصله از سوی سایر شرکت‌هایی که با مسائل یکپارچه‌سازی و تحویل داده مشابه مواجه بودند با درخواست‌های دسترسی به APIها مواجه گردید و ایده جدید متولد گردید. Stephane تصمیم گرفت شرکت خود را بر روی دسترسی آسان به داده‌های بازار از طریق APIهای ذخیره شده بر روی وب‌سرویس آمازون متمرکز نماید.

پلتفرم Xignite (Igniting the Exchange of Data):

این شرکت یک راه‌حل مقیاس‌پذیر برای مدیریت، کنترل و بهینه‌سازی داده‌های بلادرنگ و مرجع بر روی سیستم‌های سنتی و اپلیکیشن‌های ابری را میسر می‌سازد و با بیش از 800 مشتری سازمانی نظیر Betterment، Stocktwits و ... در سطح جهان روزانه 9 میلیارد درخواست API را handle می‌نماید. چشم‌انداز Xignite از طریق ایجاد دسترسی آسان به داده‌های بازار و فناوری پیشرو در صنعت، منجر به آغاز تحول دیجیتال در سرویس‌های مالی توسط این شرکت شده است

محصولات این شرکت شامل APIهای داده‌های مالی و همچنین برای مدیران داده‌های بازار شامل مدیریت داده‌های بازار می‌باشد. این پلتفرم داده‌های بلادرنگ، با تأخیر، روزانه و تاریخی از فروشندگان دیتا را تجمیع، متمرکز، کاتالوگ و مدیریت می‌نماید و علاوه بر این، ابزارهایی برای کنترل جریان داده‌ها در اختیار کاربران و سیستم‌ها قرار می‌دهد. همچنین با استفاده از AWS، سطح بالایی از مقیاس‌پذیری و امنیت را ارائه می‌دهد. مشتریان این شرکت قادر هستند داده‌های مالی بسیار سریع و عظیم را به دست بیاورند.

از این رو راهکار DaaS ارائه شده توسط Xignite رویکردی مدرن به داده‌های مالی به شمار می‌رود. منابع داده‌ای Xignite از بیش از 250 تأمین‌کننده پیشرو نظیر Factset، Morningstar و ... تأمین ‌می‌گردد.

قیمت‌گذاری:

قیمت‌گذاری این سرویس مبتنی بر هر case بوده و صرفاً برای داده‌های مالی مورد نیاز هزینه پرداخت می‌شود. همچنین برای هر کلاس منحصر به فرد بوده و برای استفاده تجاری می‌باشد. قیمت‌گذاری بر اساس نوع داده‌ها (به طور مثال سهام، ETF، سرمایه‌گذاری مشترک و ...)، بروزرسانی داده‌ها (بلادرنگ، جریانی، روزانه، با تأخیر، تاریخی و مرجع)، نمایش داده‌ها (به صورت عمومی، در back office، یا بازتوزیع) و منطقه مورد نظر (داده‌های یک منطقه خاص یا جهانی) تعیین می‌گردد.

منافع:

-        کنترل جریان و توزیع داده

-        حکمرانی داده

-        سرعت بالا

-        مدیریت داده

-        کاهش هزینه‌های مالکیت

-        مدیریت زیرساخت

قابلیت‌های کلیدی:

این پلتفرم نیازمند سخت‌افزار نیست و شامل چندین لایه سرویس مقیاس‌پذیر و robust جهت کمک به کنترل و توزیع داده‌ها می‌باشد.

-        Open API: داده‌های مالی را در کانال‌های دیجیتال از طریق اینترفیس‌های REST قرار می‌دهد.

-        سرویس‌های داده: امکانات مدیریت داده برای 4 نوع اصلی داده‌ها شامل master، بلادرنگ، تاریخی و اصلی را بهینه‌سازی می‌نماید.

 

-        سرویس‌های جمع‌آوری: اتصال به منابع داده‌ای نظیر Bloomberg، SIX، Vela، FactSet و ...

-        حافظه انعطاف‌پذیر ابری: بهینه‌سازی و توزیع انواع داده‌ها مبتنی بر ابر به صورت مقیاس‌پذیر

-        گزارش‌های مصرف: داشبوردهای مدیریتی که ارائه‌دهنده تحلیل‌های جزئی بر روی مصرف، عملکرد و قابلیت اطمینان است.

 

-        ارائه به چندین شیوه: استفاده از REST API، APIهای جریانی، فایل و ...

-        ارائه داده‌ها به صورت پاکسازی شده و نرمالایز شده