CouchDB چیست؟

Apache CouchDB یک پایگاه داده سندی NoSQL منبع باز است که داده‌ها را در قالب‌های اسناد مبتنی بر JSON جمع‌آوری و ذخیره می‌کند. برخلاف بانک‌های اطلاعاتی رابطه‌ای، CouchDB از یک مدل داده بدون طرحواره (Schema) استفاده می‌کند، که مدیریت ثبت داده‌ها را در دستگاه‌های مختلف محاسباتی، تلفن‌های همراه و مرورگرهای وب ساده می‌کند.

CouchDB در سال 2005 معرفی شد و سپس در سال 2008 به یک پروژه بنیاد نرم افزار Apache تبدیل شد. به عنوان یک پروژه منبع باز، CouchDB توسط یک جامعه فعال از توسعه دهندگان پشتیبانی می‌شود که بطور مداوم با تمرکز بر سهولت استفاده و پذیرایی از وب، نرم افزار را بهبود می‌بخشند.

چرا از CouchDB استفاده می‌کنیم؟

برای اکثر شرکت‌ها، تصمیم گیری در مورد استفاده از نوع پایگاه داده هنگام استفاده از فناوری مدیریت داده می‌تواند یک چالش باشد. نرم افزار اختصاصی نه تنها محدودیت صدور مجوز در استفاده از این فناوری را اعمال می‌کند، بلکه هنگام انتقال همه داده‌های سازمانی خود به یک سیستم مدیریت پایگاه داده که مناسب برای هر نوع داده شما باشد، نگرانی‌های مربوط به تداوم تجارت وجود دارد زیرا نمی‌توانیم به طور قطع مطمئن باشیم که تمامی نیازهای ما را بر طرف می‌کند.

 اما CouchDB متفاوت است. برخلاف نرم افزارهای اختصاصی که معمولاً قفل‌های نرم افزاری دارند، CouchDB منبع باز بوده و برای استفاده رایگان است و به راحتی در زیرساخت‌های مدیریت فعلی داده شما ادغام می‌شود. از آنجا که شما کنترل بیشتری روی نرم‌افزار دارید، همچنین هنگام تطبیق آن با نیازهای منحصر به فرد شغل خود، از انعطاف‌پذیری بیشتری نیز برخوردار هستید. اگر نیاز به یک مخزن داده با هدف کلی داشته باشید که امکان همگام‌سازی کارآمد داده‌ها را فراهم کند، CouchDB انعطاف‌پذیری مورد نیاز شما را برای ایجاد زیرساخت‌های بادوام، قابل اعتماد و مقیاس‌پذیر فراهم می‌کند.

فواید

CouchDB انواع مزایای کاربر و توسعه دهنده را ارائه می‌دهد که آن را به یک پایگاه داده بزرگ غیر رابطه‌ای تبدیل می‌کند.

مقیاس‌پذیری

معماری CouchDB به گونه‌ای است که هنگام پارتیشن بندی پایگاه داده و مقیاس‌بندی داده‌ها بر روی گره‌های مختلف، آن را بسیار سازگار می‌کند. CouchDB از هر دو بخش‌بندی افقی و همانندسازی داده‌ها برای ایجاد یک راه‌حل ساده چهت تعادل بار خواندن و نوشتن داده‌ها در حین استقرار پایگاه داده پشتیبانی می‌کند.

CouchDB دارای یک موتور ذخیره‌سازی بسیار بادوام و قابل اعتماد است که برای زیرساخت‌های چندکاره خوشه‌بندی و توزیع داده‌ها ساخته شده است. به عنوان یک پایگاه داده NoSQL، پایگاه داده CouchDB بسیار قابل تنظیم است و در را برای توسعه برنامه‌های پیش‌بینی شده و عملکرد محور صرف نظر از حجم داده یا تعداد کاربران شما باز می‌کند.

بدون قفل بخوان

در اکثر بانک‌های اطلاعاتی رابطه‌ای - جایی که داده‌ها در جداول ذخیره می‌شوند - اگر نیاز به بروزرسانی یا تغییر جدول داشته باشید تا زمانی که تغییر در جریان است ردیف‌های مورد نظر قفل شده و قابل خواندن نیستند. این می‌تواند مشکلات دسترسی را برای مشتری و تنگناهای کلی در فرآیندهای مدیریت داده شما ایجاد کند.

CouchDB از MVCC (کنترل همزمان چند نسخه) برای مدیریت دسترسی همزمان به بانک‌های داده استفاده می‌کند. این بدان معنی است که فارغ از بارهای فعلی موجود بر بانک اطلاعاتی، CouchDB می‌تواند با سرعت کامل و بدون محدودیت برای کاربران خود اجرا شود. از آنجا که اسناد در CouchDB در زمان واقعی نسخه‌بندی شده و به آن پیوست می‌شوند، تقاضاهای خواندن بانک اطلاعاتی، همیشه صرف نظر از اینکه در ابتدا چه کسی به این استاد دسترسی داشته، آخرین نسخه‌های به‌روز شده در پایگاه داده را مشاهده می‌کنند.

توسعه منبع باز

CouchDB به دلیل پشتوانه و پشتیبانی شدید خود در جامعه منبع باز، پایه و اساس قوی و قابل اطمینانی را برای مدیریت پایگاه داده سازمانی فراهم می‌کند. CouchDB طی چند سال به عنوان پایگاه داده بدون schema توسعه یافته و انعطاف‌پذیری بی‌نظیری را ارائه می‌دهد که در اکثر راه‌حل‌های پایگاه داده اختصاصی یافت نمی‌شود.

امکانات

انگیزه پیشرفت CouchDB را می‌توان با یک کلمه تعریف کرد: آرامش. CouchDB با مجموعه‌ای از ویژگی‌های خود به گونه‌ای طراحی شده که با کمترین تلاش بتوان داده‌ها و پردازش آن‌ها را توزیع نمود.