شرکت شل (Shell) چهارمین شرکت بزرگ از نظر درآمد در حوزه نفت و گاز می‌باشد که به فرآیند تبدیل سوخت‌های فسیلی به انرژي مورد نیاز خانه‌ها، وسایل‌نقلیه و کسب‌وکارها مشغول بوده است و در سال‌های اخیر به توسعه مفهوم میدان نفتی داده‌محور پرداخته است تا بتواند هزینه خود را کاهش و کارایی و ایمنی را ارتقا بخشد.

چه مشکلاتی بوسیله عظیم‌داده(Big Data) حل شد؟

امروزه جهان به علت افزایش جمعیت جهان و کاهش منابعی مانند نفت و گاز با بحران انرژي مواجه شده است. به دنبال تولید انرژی از منابع دیگر است. جستجو برای یافتن این منابع نیازمند وجود مقدار زیادی نیروی کار، انرژی، تجهیزات و منابع مالی می‌باشد.  

چگونه از بیگ‌دیتا در عمل استفاده شد؟

در روش سنتی برای اکتشاف منابع جدید از قرار دادن سنسورها در زمین برای دریافت امواج لرزه‌ای با فرکانس پایین استفاده می‌کنند. این امواج موقعیت احتمالی هیدروکربن‌ها را مشخص می‌کنند و برای تأیید این یافته‌های اولیه، به تلاش‌های اکتشافی پرهزینه‌ای نیاز داشت که در بیشتر موارد به علت اینکه هزینه مصرف شده از درآمد بالاتر بود، نتایج ناامیدکننده‌ای به همراه داشته است.

امروزه با توجه به توسعه فناوری‌های کارآمد، ظرفیت بسیار زیادی برای نظارت، ضبط و تحلیل داده‌ها توسعه یافته است. در حالی که قبلا مطالعات شامل چند هزار نفر میشد، امروزه این تعداد به بیش از یک میلیون نفر رسیده است. سپس این داده‌ها در سیستم‌های آنالیز بارگذاری می‌شوند و با داده‌های سایر سایت‌های حفاری در سراسر جهان مقایسه ‌می‌شوند. هر چه این نمایه‌ها با نمایه‌های دیگر که منابع فراوانی در آن‌ها یافت می‌شود مطابقت بیشتری داشته باشد، احتمال اینکه یک عملیات حفاری در مقیاس کامل انجام شود، بیشتر است.

علاوه بر این موارد، همچنین از عظیم‌داده برای نظارت بر عملکرد و وضعیت تجهیزات استفاده می‌شود. با استفاده از تکنیک‌های پیشگام در صنایع مهندسی و تولیدی، حسگرها داده‌های هر قطعه از تجهیزات عملیات حفاری را جمع‌آوری می‌کنند و به این ترتیب پیش‌بینی‌های دقیقی در مورد عملکرد و احتمال خرابی آن انجام می‌دهند. نتیجه این کار کارایی بیشتر در عملیات تعمیر و نگهداری روزمره است.

در سراسر فرآیندهای تدارکات، توزیع و عملکردهای خرده‌فروشی از عظیم‌داده و همچنین منابع داده‌ای خارجی مانند داده‌های اقتصاد محلی و هواشناسی استفاده می‌شود. شرکت شل به همراه سایر شرکت‌های اکتشافی و حفاری نفت و گاز با استفاده از تحلیل پیشرفته بیگ دیتا با اطمینان بیشتری می‌توانند ذخایر را پیش‌بینی کنند.

چه داده‌هایی استفاده شد؟

شل داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کند که به آنها امکان می‌دهد با مشاهده امواج لرزه‌ای در زیر سطح زمین، میزان احتمالی نفت و گاز را محاسبه کنند.. ماهیت این اندازه‌گیری‌ها و تحلیل‌ها یک راز تجاری است اما واقعیت این است که از میلیون‌ها نفر برای شروع حفاری در هر مکانی پیشنهاداتی گرفته می‌شود.

 از چه جزئیات فنی استفاده شد؟

شل از کابل‌های فیبر نوری و فناوری سنسورهای تولید شده برای انجام آزمایشات خود در مکان‌های احتمالی حفاری استفاده می‌کنند. این داده‌ها بوسیله زیرساخت‌های هدوپ که بر وب‌سرویس آمازون اجرا شده است، ذخیره و تحلیل می‌شوند. حجم داده‌ها نیز یکی از رازهای صنعت است ولی تخمین زده می‌شود که شل تاکنون از طریق برنامه میدان‌های نفتی داده‌محور خود حدود 46 میلیارد پتابایت داده تولید کرده است. همچنین تیم تحلیل آنها شامل 70 کارمند می‌باشد.

همچنین شل با همکاری IBM و متخصصان جلوه‌های ویژه فیلم، به دنبال تولید ابزار بصری‌سازی برای بازنمایی سه بعدی و چهاربعدی برای پیش‌بینی ذخایر کشف شده می‌باشد.