سرگذشت یک متخصص عرصه اطلاعات از کجا آمده و بر اساس علاقه شخصی خود به کجا می‌خواهد برود؟

متن حاضر، مصاحبه با موثرترین شخصِ عرصه‌ی اطلاعات و بالاخص عظیم داده Merv Adrian موسس کمپانی Gartner است. که با وبسایت onalytica صورت گرفته است.

بیوگرافی:

با بیش از سه دهه فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات، از برنامه نویسی تا بازاریابی، از استراتژی تا تجزیه و تحلیل بازار فناوری اطلاعات تا تحقیق در حوزه مدیریت، در حال حاضر آقای آدریان با تحلیل استراتژیک بازار، تحقیق بر روی عملکرد نمونه‌های موفق، سخنرانی‌های موثر و ..  بر روی یاری رساندن به کاربران حوزه فناوری اطلاعات، و البته تاثیرگذارتر بودن تامین کنندگان این خدمات تمرکز کرده است. هدف او کمک به مشتریان خدمات فناوری اطلاعات بمنظور صرف هزینه و زمان مناسب و همچنین تامین‌کنندگان این خدمات بمنظور ارائه خدمات و پیشنهادات ویژه با هزینه مناسب است. تخصص نگاشت پایگاه‌های داده رابطه‌ای، عظیم داده و (نو اس کیو ال)، فرصت‌ها و چشم‌اندازهای خدمات حوزه فناوری اطلاعات است. آقای آدریان تجربه چند دهه‌ای در عرصه فناوری اطلاعات، با تمرکز بر روی نرم افزار و تحولات فضای ابری است. او مدیریت موسسه گارتنر را بر عهده دارد.

برای تبدیل شدن به یک نیروی مجرب در حوزه پایگاه داده رابطه‌ای و هادوپ چه مسیری را طی کردید؟

من کار حرفه ای خود را بعنوان تحلیلگر در فدرال رزرو بانک مرکزی شروع کردم. من شاهد ورود اولین سیستم آی بی ام به بانک مرکزی آمریکا بودم و بعنوان کاربر از آن سیستم استفاده کردم. بعد از چند سال چند زبان برنامه ریزی نظیر (کوبول) را فراگرفتم و بعد از آن در چند پروژه در وال استریت و نیویورک را آغاز کردم و بعد از آن به (آی بی ام ) بعنوان اولین شغل در حوزه صنعتی پیوستم. بعد از آن رهسپار کالیفرنیا شدم و در اولین پروژه‌های حوزه دیتابیسی در شرکت (سی بیس) مشغول به کار شدم. بعد از آن در شرکت (گیگا اینفورمیشن گروپ) بعنوان تحلیلگر اطلاعات مشغول بکار شدم و درحال حاضر همچنان در حال بررسی و پیگیری تغییرات در حوزه فناوری اطلاعات هستم.

کدام بخش های پایگاه داده رابطه‌ای و هادوپ برای شما جذاب تر است؟

یکی از مهم‌ترین آنها اثرات متن باز بودن و اینکه هم کاربران و هم تامین‌کنندگان در طراحی، پیاده سازی و توسعه نرم افزار درگیر هستند.  

مورد دیگر تجدید ساختار اقتصادی مداوم پشته مدیریت اطلاعات بر اساس در دسترس بودن هادوپ و نوآوری‌های مرتبط است که می‌تواند بخشی از ساختار موجود را در یک زیرساخت مبتنی بر ابر جایگزین کند.

و در نهایت اثر امنیت داده‌ها بر انفجار داده‌های جدید از منابع داخلی و خارجی غیر مجاز است.

در عرصه پایگاه داده رابطه‌ای و هادوپ چه کسانی بر روی شما اثر گذاشته‌اند؟

در سالهای گذشته و با تعامل با تامین‌کنندگان خدمات بعنوان تحلیلگر، با اسامی مختلفی در ارتباط بوده‌ام و در این سال‌ها بصورت مطالعات شخصی دانش زیادی را کسب کرده‌ام اما بیشتر لذت را با مصاحبت با (مایک اولسون) در شرکت (کلودرا)، (اسکات گناو)  و (شاون کانلی) در (هورتون ورکز)، (بیلی بورسورز)  در (دیتااستاکس)  و (آنارک گوپتا)  در (ای وی اس). در این میان بسیاری از آنها در شرکت گارتنر با ما در ارتباط هستند. مدل گارتنر بسیار بزرگ با مسیری دوطرفه و در ارتباط با مشتری است. موثرترین ارتباطات من با مشتریان شرکت خودمان (گارتنر) است. این مشتریان ما هستند که بهترین تجربه را برای پیاده‌سازی موفق یک پروژه دارند و ما از شکست‌ها موفقیت‌ها درس می‌گیریم.