کاربرد عظیم داده و اینترنت اشیا در کشاورزی(نمونه مطالعه: شرکت جان دیر(John Deere) )
 شرکت جان دیر همیشه یکی از پیشگامان صنعت تولید ماشین آلات کشاورزی بوده است. این شرکت در رتبه بندی فورچون رتبه ۱۰۵ در بین۵۰۰ شرکت برتر را دارد.
عظیم‌داده در حل مشکلات چه کمکی به ما می‌کند؟
جمعیت جهان به سرعت در حال گسترش است که یکی از معانی آن، افزایش تقاضا برای غذا می‌باشد. افزایش بهره‌وری تولید محصولات استاندارد، کلید پاسخگویی به این تقاضای رو به رشد است. جان دیر چندین سرویس عظیم‌داده را راه‌اندازی کرده است که به کشاورزان اجازه می‌دهد از فواید جمع سپاری و نظارت به هنگام بر داده‌های جمع‌آوری شده از هزاران کاربرشان استفاده کنند. این عظیم‌داده‌ها، کشاورزان را قادر میسازد تا تصمیمات آگاهانه نسبت به هر موضوعی از جمله کاشت محصولات کشاورزی تا مقدار کود مورد استفاده، بگیرند.
چگونه در عمل از عظیم‌داده استفاده شد؟
سایت Myjohndeere.com یک پورتال آنلاین است که به کشاورزان اجازه می‌دهد تا به عظیم‌داده‌های جمع‌آوری شده توسط حسگرهایی که به ماشینهایشان متصل است، دست پیدا کنند. این داده‌ها از تمام کاربران در سراسر جهان بدست آمده است. همچنین، آنها به پایگاه داده‌های خارجی، شامل داده‌های آب و هوا و داده‌های مالی متصل هستند.
این سرویس به کشاورزان اجازه می‌دهد که تصمیمات بهتری درباره چگونگی استفاده از تجهیزاتشان پیدا کنند و بتوانند بهترین نتیجه را از آن‌ها بدست آورند. به‌عنوان مثال، می‌توان بر مقدار سوخت مصرفی ماشین آلات مختلف نظارت کرده و همبستگی مصرف سوخت با بهره وری را مشخص کنند. با تحلیل عظیم‌داده‌های صدها کشاورز که بر روی محصولات زیاد در شرایط مختلف کار کرده‌اند، می‌توان سطح تولید را بهینه کرد. همچنین می‌توان بوسیله پیش‌بینی براساس داده‌های جمع سپاری شده خرابی‌ها را کاهش داد.
سرویس دیگر Farmsight می‌باشد که در سال ۲۰۱۱ راه اندازی شده است. این سرویس به کشاورزان اجازه می‌دهد براساس اطلاعات جمع شده سایر کاربران، تصمیمات پیشگیرانه درمورد اینکه چه محصولی را کی و کجا بکارند بگیرند.
بینش شرکت این است که روزی، حتی مزرعه های بزرگ نیز، بوسیله تیم‌های کوچک انسانی و با کمک ابزارهای رباتیکی که به اینترنت متصل‌ و با یکدیگر در ارتباط هستند، قابل مدیریت باشند.
 چه نتایجی بدست آمد؟
از نتایج میتوان به افزایش سود کشاورزان و ایجاد محصولات ارزان‌تر اشاره کرد. مواد شیمیای شامل آفت‌کش‌ها و کودها باعث آلودگی هوا و آب می‌شوند که با توجه به شناسایی سطح بهینه برای آنها، می‌توان از آلودگی‌ها جلوگیری کرد. با افزایش جمعیت جهان و مواجهه با کمبود مواد غذایی می‌توان با استفاده از تحلیل عظیم داده‌ها این موارد را پیش بینی و از آن جلوگیری کرد.
 چه داده‌هایی استفاده می‌شود؟
- داده‌های داخلی مانند داده‌های حسگرهای دستگاه‌های جان دیر که جمع میشوند و در سایت شرکت در دسترس کاربران قرار می‌گیرند؛
- داده‌های خارجی شامل داده های آب و هوایی و داده های مالی؛
 جزئیات فنی آن چه بود؟
جان دیر از سیستم SAP HANA استفاده می‌کند. میلیون‌ها داده، در HANA بارگذاری می‌شوند و مهندسان می‌توانند با کاوش در آنها از تحلیل و مدل‌های ریاضی استفاده کنند.