معرفی کتاب "Too Big to Ignore: The Business Case for Big Data"

نویسنده: Phil Simon

سال انتشار: 2013

انتشارات: Wiley

ساکنان بوستون، ماساچوست به طور خودکار گزارش حفر‌ه‌ها و خطرات جاده‌ای را از طریق تلفن‌های هوشمند خود ارائه می‌دهند. بیمه‌های پیشرو، الگوهای رانندگی مشتری را بصورت بهنگام (Real Time) ردیابی می‌کنند و از این اطلاعات برای ارائه نرخ‌های کاملاً متناسب با ایمنی افراد استفاده می‌کنند. گوگل شیوع آنفلوآنزای محلی را بر اساس هزاران جستجوی کاربر با دقت پیش‌بینی می‌کند. آمازون توصیه‌های کاملاً روشنگر، مرتبط و به موقع را به صدها میلیون مشتری خود ارائه می‌دهد. Quant cast به شرکت‌ها اجازه می‌دهد مخاطبان دقیق و جمعیتی کلیدی را در سراسر وب هدف قرار دهند. ناسا مسابقات را از طریق سایت بازی‌سازی Top Coder برگزار می‌کند و جوایزی را به افرادی که ابتکاری‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین راه‌حل‌های مربوط به مشکلات خود را دارند اهدا می‌کند.

این سازمان‌ها و شرکت‌ها چگونه این کارها را انجام می‌دهند؟ شاید بگوییم تنها پاسخ فناوری است. فناوری مطمئناً بخش بزرگی است، اما جواب عمیق‌تر از این است. افراد این سازمانها دریافتند که نیازی به Nate Silver ندارند تا از مزایای گسترده‌ داده‌های جدید و نوظهور امروز استفاده کنند. هر یک از این سازمان ها، عظیم داده را پذیرفته‌اند و عظیم‌داده به آنها امکان می‌دهد مشاهدات، اقدامات و پیش‌بینی‌های حیرت‌انگیز و تا پیش از این غیرممکن را انجام دهند.

اکنون وقت آن است که بزرگ فکر کنید. در Too Big to Ignore، کارشناس فناوری شناخته شده و نویسنده برنده جوایز متعدد، فیل سیمون، یک روند مهم را مورد بررسی قرار می‌دهد: عظیم داده، حجم عظیم، انواع جدید و منابع چند وجهی از اطلاعات است که سریع‌تر از همیشه به ما جریان می‌دهند. هرگز قبلاً داده‌هایی با حجم، سرعت و تنوع امروزی ندیده‌ایم. در حقیقت این روند در سال‌های آینده شدت می‌یابد و نتیجه آن برای آینده تجارت اجتناب‌ناپذیر است. سیمون برای افراد و سازمان‌هایی که به دنبال فهم و بهره‌گیری از عظیم‌داده هستند، مشاوره عام و بدون اصطلاحات را ارائه می‌دهد. این کتاب همراه با مطالعات موردی، نمونه‌ها، تجزیه و تحلیل و نقل‌قول‌هایی از متخصصان عظیم‌داده در دنیای واقعی، برای مدیران ارشد، صاحبان شرکت، رهبران صنعت و متخصصان مورد استفاده است.

سیمون اکتشاف کاملی را برای غیرتکنولوژیست‌ها در دنیای جدید "عظیم داده" ارائه می‌دهد و تصاویر بسیاری از چگونگی بهره‌برداری شرکت‌ها از این منبع را به نفع خودشان نشان می‌دهد. این کتاب برای دو دسته از افراد می‌تواند مفید باشد: افرادی که به قابلیت عظیم‌داده و تجزیه و تحلیل پیش‌بینی اعتقادی ندارند، و افرادی که آنقدر به این مباحث علاقه‌مند هستند که عاشق یادگیری در مورد موارد استفاده فعلی این فناوری‌ها هستند. این همان چیزی است که آن را به یکی از بهترین کتاب‌ها در زمینه عظیم‌داده تبدیل می‌کند. "Too Big To Ignore" همانطور که اشاره شد نمونه‌های بسیاری از چگونگی استفاده شرکت‌ها (و سازمان‌های دولتی) از عظیم‌داده را بررسی می‌کند. از جمله: استفاده بیمه از ردیاب/شتاب‌سنج GPS است که رتبه‌بندی ایمنی مشتری را تعیین می‌کند. توانایی Google برای پیش‌بینی شیوع آنفلوانزای محلی بر اساس جستجوهای محلی مرتبط با آنفولانزا. برطرف کردن حفره‌ها توسط دولت در بوستون با استفاده از داده‌هایی که ساکنان در تلفن‌های هوشمند خود وارد می‌کنند. نویسنده این کتاب، فیل سیمون، این واقعیت را مطرح می کند که عظیم‌داده نه تنها زمینه‌ای برای نوآوری بالقوه است بلکه یک عامل اساسی است که شرکت شما باید برای زنده ماندن در بازار مدرن امروز به آن بپردازد. استدلال او حاوی فوریت و وضوح است، و حول این نکته متمرکز است: عظیم‌داده یک تغییر بزرگ در نحوه انجام مشاغل است و ضمن ارائه یک معرفی عالی از عظیم‌داده به این سؤال می‌پردازد که عظیم داده برای من و کسب و کار من چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

دریافت فایل