KNIME که مخفف Konstanz Information Miner است یک ابزار منبع باز می‌باشد که برای گزارش‌دهی، ادغام، تحقیق، مدیریت روابط مشتریان، داده کاوی، تجزیه و تحلیل داده‌ها، استخراج متن و هوش کسب و کار استفاده می‌شود. این برنامه از سیستم عامل‌های لینوکس،  OS X  و ویندوز پشتیبانی می‌کند. این ابزار می‌تواند به عنوان جایگزین مناسبی برای SAS در نظر گرفته شود.

KNIME یک پلتفرم نرم افزاری از نوع سازمانی می‌باشد که دو ابزار مکمل دارد:

  1. نرم افزار منبع باز KNIME Analytics برای ایجاد علم داده

 

یک نرم افزار منبع باز برای ایجاد علم داده است. KNIME با ایجاد تحولات جدید و ادراک نسبت به آنها، باعث می‌شود داده‌ها را بهتر درک کرده و بتوان رویه‌های علم داده را طراحی کرده برای استفاده مجدد در دسترس همگان قرار دهد.

  1. سرور تجاری KNIME برای تولید علم داده

KNIME Server یک نرم افزار سازمانی برای همکاری تیمی، اتوماسیون، مدیریت و استقرار گردش کار علم داده به عنوان کاربردها و خدمات تحلیلی است. به افراد متخصص می‌توان از طریق KNIME WebPortal دسترسی به علم داده را فراهم کرده یا می‌توان از APIهای REST استفاده کرد.

 

KNIME  چگونه می‌تواند در ایجاد و تحلیل داده‌ها به ما کمک کند

 

الف) جمع آوری و شکل‌دهی به داده‌ها از منابع گوناگون

علم داده و تحلیل عظیم داده با دستیابی به همه منابع داده شما آغاز می‌شود. نرم افزار KNIME  این امکان را فراهم می‌کند تا در یک محیط دیداری به این منابع داده متنوع متصل شوید.  در این محیط، طیف گسترده‌ای از قابلیت‌های مکمل مراحل تبدیل داده‌ها، پاکسازی و جمع آوری داده‌ها را آسان می‌کند.

 

 

ب) استخراج معنی و مفهوم از داده‌ها

ایجاد مفهوم از داده‌ها به تکنیک‌های پیشرفته مدل‌سازی و تجسم نیاز دارد. در حال حاضر تجزیه و تحلیل مدرن یادگیری ماشین و هوش مصنوعی را نیز در بر می‌گیرد. با این حال، برای حل برخی از مشکلات، هنوز هم می‌خواهید قادر به دستیابی به روش‌های آماری کلاسیک و روش‌های داده کاوی باشید. به همین دلیل است که به طور مداوم هر دو الگوریتم‌های پیشرفته و روش‌های تحلیلی و بصری تثبیت شده به نرم افزار KNIME اضافه شده است. همراه با ادغام R و Python به علاوه ادغام با سایر پروژه‌های بزرگ منبع باز، می‌توان در یک محیط یکنواخت ابزارهایی را که مورد نظرتان است ترکیب و تطبیق دهید.

ج) تیم علوم داده و عظیم داده خود را قادر سازید تا روی ارائه اطلاعات کسب و کار متمرکز شوند

نرم افزار KNIME شما را قادر می‌سازد تا از منابع، زمان و منابع فناوری خود به بهترین شکل استفاده کنید تا نیاز تیم و سازمان را برآورده سازید. محیطی را فراهم می‌کند که تیم علوم داده شما را قادر می‌سازد از ابزاری که می‌شناسند استفاده کنند و در پروژه‌های پیچیده همکاری کنند. استقرار و قابلیت‌های مدیریتی تولید برنامه‌های کاربردی و خدمات علوم داده را آسان می‌کند و بینش‌های قابل استفاده، قابل اعتماد و قابل تجدید را برای کسب و کار فراهم می‌کند.

د) کسب و کار خود را با عظیم داده متحول کنید

شما می‌دانید که داده ارزش زیادی ارائه می‌دهد اما نمی‌خواهید هفته‌ها منتظر بمانید تا فقط نیمی از بینش‌های مربوطه را دریافت کنید. علاوه بر این، شما می‌خواهید که بتوانید به سرعت بر داده‌ها و روش‌های استفاده شده و برنامه‌ها و خدمات ارائه شده تأثیر بگذارید. نرم افزار KNIME شما را وارد چرخه علوم داده می‌کند، بنابراین می‌توانید بازخورد ارائه دهید و اطمینان حاصل کنید که فرایند علوم داده بلافاصله منعکس کننده الزامات در حال تغییر و یا بینش جدید است.