معرفی ابزار اسپلانک (Splunk)

اسپلانک(Splunk) یک سکوی(پلتفرم) نرم‌افزاری برای جستجو، تحلیل و مصوررسازی داده‌های تولید شده توسط ماشین‌هاست که از وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، سنسورها و دستگاه‌ها داده دریافت میکند.

مطالعه موردی کاربرد تحلیل داده‌های عظیم در صنعت خرده‌فروشی

تسکو: چگونه یک غول خرده فروشی با تحلیل داده‌های عظیم خرید مواد غذایی را متحول کرده است. تسکو بزرگترین خرده فروش مواد غذایی در انگلیس است و مدت‌هاست که در استفاده از فناوری و داده پیشگام است. این فروشگاه زنجیره‌ای یکی از اولین زنجیره‌های سوپرمارکت بود که فعالیت سیستم مشتری را از طریق سیستم کارت وفاداری خود ردیابی کرده و با موفقیت شرایط را به گونه‌ای مدیریت کرد که رفته رفته فعالیت خود را به خرده فروشی آنلاین منتقل کرد.

نقش تحلیلگری عظیم‌داده در اینترنت اشیاء صنعتی

اینترنت اشیاء صنعتی، فناوری اطلاعات را به فناوری عملیاتی تبدیل نموده و امکانات گسترده‌ای را برای ابزار دقیق فراهم آورده و منجر به بهره وری وسیع برای اکثر عملیات صنعتی می‌گردد. تولید عظیم‌داده در اینترنت اشیاء صنعتی به دلیل استقرار گسترده سنسورها و لوازم اینترنت اشیاءمشهود است.

تحلیل داده هدوپ پیشرفته

"تحلیل داده هدوپ پیشرفته : طراحی و ساخت سیستم های عظیم‌داده با استفاده از اکوسیستم هدوپ" “Pro Hadoop Data Analytics: Designing and Building Big Data Systems using the Hadoop Ecosystem”

مطالعه موردی کاربرد عظیم‌داده در دولت آمریکا

اداره کردن قدرت اقتصادی برتر دنیا و جمعیت 300 میلیونی امریکا، تلاش و منابع فراوانی لازم دارد و حکومت فدرال آمریکا در خصوص یکایک جنبه‌های زندگی شهروندان مسئولیت دارد؛ مسئولیتی که بین بازوهای مختلف دولت که هر کدام داده‌های سنتی خود را دارند، تقسیم شده و اهمیت و الزام اشتراک‌گذاری داده‌ها بین بخش‌های مختلف را برای انجام عملیات تحلیل داده فوق سریع و تکنیک‌های دقیق مانیتورینگ داده‌ها نشان می‌دهد.

عظیم‌داده: یادگیری عمیق برای تحلیل احساسات در حوزه‌ی مالی

در این مقاله با بررسی چالش‌های موجود در تحلیل عظیم‌داده و به طور خاص حوزه تحلیل احساسات، استفاده از الگوریتم‌های یادگیری عمیق را بر روی مجموعه داده‌های شبکه اجتماعی مالی مربوط به بازار بورس مطرح نموده است و چگونگی استفاده از تحلیل احساسات در این شبکه برای رسیدن به پیش‌بینی دقیقی از حرکت‌های آتی بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

معرفی کتاب "Too Big to Ignore: The Business Case for Big Data"

این کتاب برای افراد و سازمان‌هایی که به دنبال فهم و بهره‌گیری از عظیم‌داده هستند، مشاوره عام و بدون اصطلاحات را ارائه می‌دهد و همراه با مطالعات موردی، نمونه‌ها، تجزیه و تحلیل و نقل قول‌هایی از متخصصان عظیم‌داده در دنیای واقعی، برای مدیران ارشد، صاحبان شرکت، رهبران صنعت و متخصصان مورد استفاده است.

کاربردهای تحلیل عظیم‌داده در صنعت تلکام

یکی از صنایع مهمی که همیشه با حجم عظیمی از داده‌ها و تحلیل آنها سروکار دارد مخابرات و بخصوص اپراتورهای موبایل می‌باشند. این بخش قصد داریم به معرفی دو مورد از کاربردهای عظیم‌داده در اپراتورهای موبایل بپردازیم.

معرفی کتاب "تحلیل عظیم‌داده: ابزارها و فناوری‌های برنامه‌ریزی مؤثر"

این کتاب به بررسی جنبه‌های مختلف تحلیل عظیم‌داده پرداخته و ابزارها، فناوری، اپلیکیشن‌ها و موارد مطالعه و جهت‌گیری‌های پژوهشی این حوزه را رصد می‌کند. فصل‌های این کتاب با همکاری محققان، دانشمندان علم داده از دانشگاه‌ها و سازمان‌های مختلف به رشته تحریر درآمده است. 

معرفی مقاله "تعلیم و آموزش برای موفقیت مشاغل در عظیم‌داده و آنالیز کسب‌وکار"

در صورتی که ما استعداد کافی در مهارت‌های سخت ‌و ‌نرم‌ برای مواجهه با چالش BDBA را داشته باشیم، «عظیم داده و تجزیه‌و‌تحلیل کسب‌و‌کار» (BDBA) پتانسیل بسیار بالایی در افزایش ارزش سازمان دارد. در این مقاله تلاش شده تا به درک مجموعه مهارت مورد نیاز برای موفقیت در BDBA کمک شود.

معرفی ابزار آپاچی دریل (Apache Drill)

از ابزار آپاچی دریل برای ورود و تحلیل انواع داده استفاده می‌شود و برنامه‌ای متن ‌باز بوده که با یک محیط توزیع شده، برای تجزیه و تحلیل عظیم‌داده کاربرد دارد. در واقع این محصول یک پیاده‌سازی متن ‌باز از Google Dremel است.

طراحی توسط ب.علی‌میرزایی